ZŠ Šternberk Olomoucká 76

Základní škola speciální a praktická

Školní družina

Dne 28. 4. 2021 proběhla ve školní družině akce s názvem Čarodějnické odpoledne. Žáci se převlékli do kostýmů a vyzkoušeli si „létání“ na koštěti, skákání v pytlích, skákání do dálky, trefování se „myší“ do krabice i mnohé další čarodějnické aktivity.

Dne 26. 1. 2021 proběhla v naší školní družině odpolední akce Zimní radovánky. Odpoledne jsme využili čerstvě napadaného sněhu a vyzkoušeli si postavit sněhuláka. Koule se nám povedly, ale dostat je na sebe byla značná práce. Po velikém úsilí všech žáků se nám to zdárně podařilo. Sněhulák se vydařil a na závěr si žáci vyzkoušeli trefování sněhovými koulemi na terč.

Dne 12. ledna 2021 proběhla v naší školní družině odpolední akce Nejhezčí sněhulák.

Dne 15. 12. 2020 proběhlo v naší školní družině tvořivé odpoledne s názvem Výroba vánočních svícnů. Žáci na karton nalepili připravené zelené chvojí, poté pomocí tavné pistole přilepili svíčku a následně svícen dozdobili baňkami, šiškami, mašlemi a sušeným ovocem.

Dne 3. 12. 2020 proběhlo v naší ŠD Tvořivé čertovské odpoledne. Žáci si vyrobili masku čerta, papírový řetěz a zápich do květináče. Atmosféru a dobrou náladu vykouzlil poslech písniček o zimě.

Dne 25. 11. 2020 proběhla ve skupinách školní družiny odpolední akce Tvořivá dílna - výroba andělů. Žáci si nabarvili malé květináčky na bílo, poskládali a vystříhali andělská křídla, přilepili vlásky a svatozář, připevnili provázky jako ruce a nohy, domalovali obličej a usměvaví andělé byli na světě.

Dne 8. 10. 2020 proběhla v naší ŠD odpolední akce s názvem Král hádanek. Žáci měli za úkol uhodnout co nejvíce ústních i kreslených hádanek a správně vyluštit křížovky.

Dne 29. 9. 2020 proběhla v naší školní družině odpolední akce s názvem „Všechny vůně světa“ (Šablony II). Odpolednem nás provázela cestovatelka pí Tichá, která kromě poutavé přednášky o cizích zemích připravila k poznávání různé druhy koření – kakaové boby, badyán, skořici, kokosové máslo, hrozinky, brusinky aj. Žáci měli za úkol uhodnout správné názvy, poté následovala ochutnávka. Dalším bodem programu bylo malování na hrnky a plátěné tašky dle vybraných šablon s cestovatelskou tématikou.

Projektové odpoledne ve školní družině „Chráníme přírodu se skauty“ (Šablony II), proběhlo ve středu 23.9.2020 pod vedením pí Karolíny Soldánové. Děti se seznámily s historií a zásadami skautingu, viděly skautský kroj a zahrály si tematické hry – poznávání zvířat a jejich stop, rozeznávání jednotlivých druhů zvířat podle znaků.

Ve školní družině proběhla odpolední akce Jarní kvíz. Žáci si společně vyluštili jarní křížovku, zopakovali si názvy jarních měsíců a květin. Na školní zahradě si jarní květiny sami vyhledali, přiřadili správnou fotografii a květinu pojmenovali. Poznávali nejen květiny, ale i stromy. Na závěr si žáci jarní květiny nakreslili či vymalovali.

Dne 27. února 2020 proběhlo ve školní družině Maškarní odpoledne. Všichni žáci vypadali v kostýmech naprosto úžasně. Společně jsme hráli hry - kuželky, židličkovanou, házeli jsme na cíl, soutěžili o nejdelší skok z místa, nejvyšší komín apod.

Dne 23.1. 2020 se v naší školní družině uskutečnila odpolední akce Početní král. Žáci si vyzkoušeli netradiční matematické úkoly a hříčky s různými stupni obtížnosti. Ti nejlepší získali korunu a diplom.

Dne 9. ledna 2020 proběhla ve školní družině soutěž o nejhezčího sněhuláka. Vzhledem k nepřízni počasí - bez sněhu - jsme se pokusili sněhuláky alespoň vyrobit. Použili jsme trhací a lepicí techniku, vodové barvy, fixy, voskovky i pastelky. Akce se všem líbila a už se těšíme, až bude padat sníh a postavíme z něj sněhuláky.

V rámci Šablon II proběhla ve školní družině odpolední akce Technika je zábava. Žákům byla předvedena virtuální prohlídka Paříže – Eiffelova věž, Londýn - Big Ben a pyramidy v Egyptě. Starší žáci si vyzkoušeli výukovou hru Minecraft, pro mladší žáky bylo připraveno pexeso a puzzle.

Ve školní družině se dne 12. 12. 2019 uskutečnilo tvořivé odpoledne „Vánoční svícny“. Žáci si připravili zelené větvičky, které si nalepili na čtvrtky tvrdého papíru. Takto připravené svícny si ozdobili dle vlastní fantazie – použili různé šišky, ozdoby ze slámy, baňky, sušené ovoce a mašličky.

V rámci Šablon II. proběhla ve ŠD odpolední akce Čertovské odpoledne. Žáci si poslechli pohádku O hloupém čertovi a z barevných papírů i látek si vyráběli čertovské škrabošky, kornouty, lucerny a zápichy.
Na závěr proběhl krátký kvíz, netradiční čertovské odpoledne se všem líbilo a už se těší na další.

Dne 7.11.2019 proběhla v naší ŠD akce Pečení medových perníčků na Sv. Martina. Žáci poznávali různé druhy pochutin, které následně vážili. Z připravených surovin zpracovali a vyváleli těsto, ze kterého vykrajovali různé druhy zvířátek. Každé dítě si vykrojilo svého koně na blížící se svátek Sv. Martina. Po upečení si žáci perníčky nazdobili a společně ochutnali.

V naší školní družině proběhlo soutěžní odpoledne Král křížovek. Žáci si vyzkoušeli různé druhy křížovek, osmisměrek, přesmyček a rébusů. Jednodušší úkoly zvládali žáci samostatně, náročnější řešili společně. Po zdárném splnění úkolů byli žáci odměněni diplomem. Soutěž se dětem velmi líbila a už se těší na další akce.

V rámci projektu Šablony II proběhla ve školní družině akce „Jde to i jinak“. Cílem akce bylo seznámit žáky s limity spojenými s různými typy zdravotního postižení, přiblížit prožitky takto postižených osob a posílit vzájemný respekt i toleranci žáků k odlišnosti. Seznámit handicapované s dalšími možnostmi trávení volného času. Byly využity aktivity jako např. ukázka znakového jazyka, prostorová orientace osob se zrakovým postižením, základní manipulace se sportovním vozíkem, ukázky volnočasových aktivit: boccia, goalball a činnosti s padákem.

Ve školní družině ke Dni matek proběhlo v rámci Šablon II „Společné kreativní odpoledne pro žáky a rodiče“. Žáci pod vedením aranžérky vyráběli náušnice a klíčenky ze zalévané křišťálové pryskyřice a papírovou květinu. V průběhu akce žáci nachystali pro maminky i malé občerstvení – pečené šneky ze slaného těsta. U dětí i maminek sklidila tato akce velký úspěch.

Ve školní družině a na hřišti proběhl 30. dubna „Odpolední rej čarodějnic“. Žáci soutěžili v neobvyklých disciplínách – jízda na koštěti, hod pavoukem na cíl, čarodějnická zaklínadla, nejoriginálnější básnička apod.

Pásmo básniček, písniček, říkadel a pranostik s jarní tématikou a výroba papírového motýla. To vše zahrnovala březnová odpolední akce pro žáky i rodiče „Vítání jara“.